Şirketimiz deneyimli ve mesleki yeterlilik belgesine sahip çalışanlarıyla müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda hizmet sunmaktadır. İç cephe boya badana uygulamalarında kusursuz hizmet sunan boya dekorasyon şirketimiz, sınırsız müşteri mutluluğu hedeflemektedir.

Boya badana, boya dekorasyon, renk değişimi, boya kabarması, boya sararması, duvar küf sorunu, boya küflenmesi, iç cephe boyama ve daha birçok boya badana uygulaması için bizi arayabilir, her türlü soru ve görüşler için uzmanlarımızdan destek alabilir, boya badana fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.
 

Renk Seçimi

Duvar ve tavan gibi alanlarda kullanılan renkler mekânların işlevini yansıtmak, izlenim vermek yoluyla mekândaki algıya katkı sağlamaktadır. İç tasarımlarda renk, mekân özelliklerini değiştirmede en kolay unsur olarak görünmektedir. Renkler mekâna karakter verir, renkler insanları oldukça etkileyen bir faktördür. Davranışlar, sağlık, farkındalık olsun ya da olmasın, renk, göze çarpan etkisi ile uyarıcı bir etkendir. Ayrıca, Psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik olarak da etkisi olduğu bilinmektedir. Seçilen en ideal rengin mekâna uygunluğu, oradaki yaşantımızı rahatlıkla sürdürebilmemizde faydalı olacaktır. Buna göre seçtiğimiz renk beğenimizi kazanır. Yaşam alanlarını dikkate aldığımızda, özellikle dinlenme amaçlı olarak kullanılan mekânlar olduğu için tamamlayıcı renklerin çok dikkatli kullanılması gereklidir.
Kişilerin mekânı kullanma süreleri göz önünde bulundurularak, eşyaların sürekli değişmeyeceği için gözü yormayacak renkler seçilmelidir. Renk seçimi yapılacak alan insanların ortak kullandığı, okul, hastane gibi yerler olduğunda genel ilkelere göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

İç tasarım için renk, mekân özelliklerini değiştirmede en kolay unsur olarak görünmektedir. Renkler mekâna karakter verir, renkler insanları oldukça etkileyen bir faktördür. Davranışlar, sağlık, farkındalık olsun ya da olmasın, renk, göze çarpan etkisi ile uyarıcı bir etkendir. Ayrıca, Psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik olarak da etkisi olduğu bilinmektedir.
 

Renklerin Anlamı ve Etkileri

Beyaz Renk

Yenilik, sadelik ve ferahlık hissi vermektedir. Açık, soft, çok iyimser, birleştirici ve daima umut veren bir duvar rengidir. Her renk ile uyumlu olan beyaz renkle istediğiniz kombinasyonu yapma imkânı vermektedir, bu nedenle güçlü ve teşvik edici sosyal bir yönü vardır. Hoşgörü ve asaleti de temsil eden renklerin başında gelmektedir. Beyaz temizlik ve masumiyetle özdeşleşmiş olup, özündeki sadelik ile gösterişten uzak yapısı sayesinde insanlara huzur ve güven duygusu aşılamaktadır.

İç Mekânlarda Beyaz Renkler Kullanılması

Beyaz rengin verdiği pozitif etkiler o kadar çoktur ki, buna karşın duvarlarda yoğun beyaz renk kullanımının gözleri yorduğu, kişilerde algıyı azalttığı bilinmektedir. Dolayısıyla mekânlarda tamamlayıcı renk olarak beyaz kullanmak daha doğru ve akılcı bir tercih olacaktır.

Gri Renk

Gri renk, beyaz ve siyah karışımından elde edilir, bu nedenle iki rengin de özelliklerini taşımaktadır. Örneğin siyahın negatif etkileri arasında yer alan tek düzelik, karamsarlık Gri renk içinde de hissedilebilmektedir. Beyazın özgün, sadelik ve ferahlık etkisinden hoşlananlar, Gri renkte de aynı hissi algılayabilmektedir. Temkinli, kararsız ve garantici insanların önde gelen favori renkleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gri, renkler arasında en gizemli olan renklerin başında gelir. İçinde fırtınalar kopsa da dışarıdan sakin görünen bir insanı çağrıştırır. Yoğun iş ve hayat temposundan kısa bir süre de olsa uzaklaşmak isteyenler için Gri, düşündüren, hayalperest ve başka dünyalara götüren etkisi ile yardımcı olabilir.

İç Mekânlarda Gri Renkler Kullanılması

İç mekânlarda tek başına da kullanılabilir, genellikle açık gri tonlar dinginlik hissi verir, insanları karmaşık hayatlarından soyutlar, uzaklaştırır. Ayrıca özellikle canlı ve sıcak tondaki renklerle birlikte Gri kullanıldığında mükemmel sonuçlar vermektedir.

Turuncu Renk

Kırmızı ve Sarı renklerin karıştırılması sonucu elde edilen Turuncu renk, her iki rengin de özelliklerinin taşımaktadır. Sarı rengin samimi ve içtenliği ile Kırmızı rengin hırs, motivasyon ve çekici hislerini yansıtmaktadır. Hareketi seven, sıcak ve samimi kişilerin özellikle tercih ettiği, iştah açıcı, eğlenceli bir renktir. Turuncu, gençlik, dinamizm ve enerjiyi içinde barındırır, canlandırıcı ve güçlendiren bir ektiyi içinde barındırır. Çocuklarda 5-8 yaş arasının favori renklerinin başında gelir. Güçlü ve pozitif yönü ile sosyalleşme sorunu olan, içe kapanık çocuklarda etkisi olduğu, bununla birlikte düşünme becerisi ve hafızayı da olumlu etkilediği bilinmektedir.

İç Mekânlarda Turuncu Renkler Kullanılması

Enerji, dinamizm ve hareketi tetiklediği için dinlenme ve yatak odası gibi alanlarda pek fazla önerilmemektedir. Mavi renklerle kombine edilen Turuncu renkler salon ve mutfaklar için ideal boya dekorasyon renk kombinasyonları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sarı Renk

İyimserlik, sosyallik, coşku ve hareketlilik etkisi vardır. Sosyal yönü güçlü kişilerin ilk tercihleri arasında yer alan sarı, yenilik ve cesareti de simgelemektedir. Sarının parlak rengi ile tetiklenen kişiler, harekete geçmelerini sağlayan bu renkten enerji kaynağı olarak faydalanabilir. Sarı, güneş ışığına benzer, yaratıcı kişiler için ilham kaynağıdır, ancak fazla kullanıldığında kafa karışıklığına da sebep olabilmektedir. Sarı, geçiciliği de temsil etmektedir, bu nedenle birçok ülkede taksiler sarı renktir, trafik ışıklarında hareket etme ve durma arasın geçen süre için sarının kullanılması asla tesadüf değil, bilinçli planlanan bir durumdur.
Duygusal bir çekiciliği vardır, beyni uyararak algıyı yüksek düzeyde tutar, odaklanma ve hatırlama için yararlıdır. Sarı renk, çocuklarda 7 yaş grubu içinde çok tercih edilen renktir. Yapılan bir araştırmada çocuklar arasında dürüstlükle ifade edilen bir renktir. Renkler arasında en berrak ve ışık saçan renk olarak ön palana çıkmaktadır.

İç Mekânlarda Sarı Renk Kullanılması

Sarı renklerin Mor renk ile birlikte kullanılması ile mekânlarda iyi kombinler elde edilebilmektedir, Bazı alanlarda örneğin yatak odası ve salonlarda kullanılması gözü yormaktadır. Bu nedenle daha çok koridor ve banyo daha az vakit geçirilen alanlarda kullanılması akılcı olur. Ayrıca, genç ve çocuk odaları ile yatak odası ve çalışma odalarında mor ve lila renk kombinleri ile rahatlıkla kullanılabilir.

Paylaş