Suyla karıştırıldıktan bir süre sonra katılaşan, bağlayıcı özellik taşıyan yapı malzemesine dönüşen maddeye Alçı denir. Alçı su ile çok hızlı bir şekilde reaksiyona girer, bu nedenle uygulama durumu ve kullanılacağı yere gör katılaşmayı geciktirici maddelerle kullanmakta fayda vardır.  Sıva alçısı, Saten alçı, Kartonpiyer alçısı şeklinde değişik tip ve yapıda farklı kullanım özelliklerine sahip çeşitleri bulunmaktadır.

Sıva alçısı genellikle kaba sıva veya tuğla sonrasında yüzeyin düzeltilmesi için kullanılır.

Saten alçı, sıva alçısı yapılmış olan duvar ve tavanlara yüzeye iki kat şeklinde uygulanır ve astar ve boya öncesi yüzeyin son halini almasını sağlamaktadır. Saten alçı uygulaması sonrasında yüzey kuruduktan sonra yüzeye uygun ölçülerde zımpara ile zımparalanır, tozdan arındırılan yüzey bu şekilde astar uygulamasına hazır hale getirilmiş olur.

Kartonpiyer alçısı hızlı donan bir alçı olması sebebiyle dekoratif kartonpiyer, stropiyer vs. montajlarında sıklıkla kullanılmaktadır.


Alçıpan Levhalar

Alçı Levhalar, duvar veya asma tavan, bölme duvar vs. imalatlarında kullanılmak üzere alçıdan yapılmış iki tarafı kâğıtla kaplı olan levhadır, genel tabir ile kartonlu alçı levha olarak kullanılır.

Boya Dekorasyon Şirketimiz Alçı sıva ve Alçıpanbölme duvar vb. çalışmalarla ihtiyaçlara özel, uygun fiyata çözümler sunmaktadır.

Müşteri memnuniyetine odaklı çalışıyor, alçı sıva, alçıpan ihtiyaçlarınıza kusursuz hizmetsunuyoruz.

Paylaş